Diljen Ronî’nin “Du Demsal / İki Mevsim” yeni albümü çıktı..

Diljen Ronî’nin “Du Demsal / İki Mevsim” adlı yeni albümü Anadolu Müzik'den çıktı..
Klasik Kürt ezgilerinin yanı sıra etnik müzik, slov rock, caz, reggae gibi çeşitli tarzlara da yer veren bu albüm, farklı bir yorum ve ses ile dinleyicilerin beğenisine sunuluyor.
Bu albümün en büyük özelliği, albümde yer alan eserler açısından oldukça geniş ve zengin bir edebi altyapısının olmasıdır. Örneğin, Klasik Kürt edebiyatının önde gelen isimlerinden ve Alman filozof Goethe’nin ‘’Aşkı ona sorun’’ diyerek tanımladığı Melayê CIZÎRÎ’nin “Dîlberê Îro Seher” adlı şiirine; Klasik Kürt edebiyatında yazılı şiirin öncülerinden biri olarak da kabul edilen ve felsefi görüşü, imgeleri, sınırsız doğa algısı ile kendinden sonra gelen Ömer Hayyam, Yunus Emre, Mevlana Celaleddinî Rumî, Feqîyê Teyran, Melayê Cizîrî ve Ehmedê Xanî gibi birçok şairi derinden etkileyen Baba Tahirê URYAN’ın “Tu Yî” adlı şiirine; ayrıca son dönem Kürt edebiyatının usta şairlerinden Arjen ARÎ’nin 21 Kasım 2004 tarihinde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde babası ile birlikte, 12 yaşındayken 13 kurşunla öldürülen Uğur KAYMAZ için kaleme aldığı “Berî Her Zarokî” adlı şiirine de yer verilmiştir. Bu albüm aynı zamanda sanatçının doğup büyüdüğü ve Kürt müziğinin beste kaynağı olan Botan yöresine ait iki eseri de gün yüzüne çıkarıyor. Albüm, ilk Kürt şairleri ile bugünün şairlerinin aşk sözcüklerinin şifrelerini melodilere dökerek modern bir altyapı ve farklı yorumuyla dikkat çekiyor. Kürt müziğinde reggae tarzını da deneyen sanatçı albümdeki müziklerin birçoğunun yaratıcısı olmakla birlikte söz yazarlığı konusunda da var olduğunu gösteriyor. Bu anlamda‘’sanatçıya  özgü’’  bir albüm  olduğunu  söyleyebiliriz
Albümün yönetmenliğini, özellikle rock ve reggae tarzında olan eserlerin aranjörlüğünü ünlü müzisyen Ayhan Orhuntaş ve sanatçının ilk albümünde de imzası bulunan Seyithan Kızıl yapmış; grafik tasarımı Fransız fotoğraf sanatçısı Julie Bardoux imzalı..

Albümdeki Eserler
Jan / Sızı / Pain
 Tu Diçu / Gittin / You've Gone
Tu Yi / Sensin / You
Li Ber Deriye Dile Te / Yüreğinin Kapısında / In Front of You Heart's Door
Esmerxan / Esmerhan
Zivistan / Kış / The Winter
Dilo Dilo
Dilbere İro Seher / Dilber Bügün Tan Vaktinde / Dilber Today Early Morning
Beri Her Zaroki / Her Çocuktan Önce / Before All Child
Selimo Leylo
Havin / Yaz / The Summer