Alevi-Bektaşi deyişlerinin derlendiği “Kızılbaş 2” albümü Kalan Müzik’ten çıktı ..

Türkiye’de asırlardır bir aşağılama kavramı olarak kullanılan kelimeyi, Alevi-Bektaşilik’te kullanılan gerçek anlamına kavuşturan albüm, Kalan Müzik’in 2009’da yayınladığı Kızılbaş serisinin ikinci ürünü.
Kalan Müzik, bu çalışma ile yüzlerce yıldır bu topraklarda ezilen, horlanan, yok sayılan bir toplumun karşılaştığı sorunları, özlemleri, ütopyaları o toplumun sanat eserleri ile kamuoyuna sunmayı amaçlıyor. Albüme “Kızılbaş” adını vererek, Alevileri aşağılama ve insanlık dışı sayma yaklaşımını, yine Alevi inancının birlik olmayı ve kendi “yol”una sıkı sıkıya bağlı bir inanmayı vurgulayan anlamı ile ortadan kaldırmayı hedefliyor.
“Kızılbaş” albümü, derinliğinden uzaklara çekilmeye çalışılan bu inancın en temel öğelerinin, günümüzde daha yüksek sesle ve çekinmeden söylenilmesi için atılmış bir adım aynı zamanda.
Albüm Müslüm Gürses’in seslendirdiği, sözleri Şah Hatayi müziği Arif Sağ’a ait olan “Ah Hüseynim Vay Hüseynim” deyişiyle başlıyor ..“Kızılbaştır diye yol tefrik etme/Ademi kınamak ayıptır softa” diyen Aşık Mahsuni Şerif’le devam ediyor
İbreti’nin şiirinden Serkan Yontar’ın besteleyip seslendirdiği “Yaralıyam Deyme Bana” Kızılbaşlık kavramını olumsuz anlamlar yükleyenlere sesleniyor doğrudan; “Ozanım elimde sazım/Hiç kimseye yoktur sözüm/Sanma ki ben kitapsızım/Telli kitap özüm benim…”
Albümde bulunan 18 eserin tümü Alevi-Bektaşi geleneği şiir ve müziklerinin en çarpıcı örnekleri arasından belirlendi. Alevi-Bektaşi şiirinin farklı dönemlerinde yaşamış büyük ozanlarının dizelerinden seçilen eserler, genç yorumcuların güçlü yorumlarıyla günümüze aktarıldı.1. Ah Hüseynim Vah Hüseynim
Söz: Şah Hatayi Müzik: Arif Sağ
2. Kızılbaştır Diye Yol Tefrik Etme
Söz & Müzik: Aşık Mahzuni Şerif
3. Yaralıyam Deyme Bana
Söz: İbreti Müzik: Serkan Yontar
4. Keskin Semahı (Döndün mü Benden de Yüzü Dönesi)
Söz: Pir Sultan Abdal Müzik: Anonim Abdal Müziği
5. Peyman
Söz & Müzik: Cafer Gangoğlu
6. Mestaneyiz
Söz: Noksani Müzik: Geleneksel
7. Elif-i Mimden Aldık
Söz: Virani
8. Gitme
Söz & Müzik: Ayhan Korkmaz
9. Kerbela'da Uçan Dertli Turnalar
Söz: Derviş Kemal Müzik: Feyzullah Çınar
10. Gücenme Sevdiğim
Söz & Müzik: Aşık Daimi
11. Lütfeyle
Söz: Şemsi Müzik: Bilal Demir
12. Kim Ne Bilir Bizi
Söz: Abdal Musa Müzik: Levent Güneş
13. İtirazname
Söz & Müzik: Hüseyin Aslan
14. Gaflet Uykusu
Söz: Genç Abdal Müzik: Geleneksel
15. Niyaz
Söz: Derviş Ruhullah Müzik: Anonim
16. Viran Bahçelerde Bülbül Öter Mi?
Söz: Pir Sultan Abdal Müzik: Vedat Gündoğdu
17. İndim Seyreyledim
Söz: Kul Hüseyin
18. Zahit
Söz: Erzurumlu Nosani Baba Müzik: Anonim