Metin-Kemal Kahraman Kardeşler „Saé Moru/Şahmaran“ albümlerini geniş bir kitapçıkla beraber yayınladılar

Metin ve Kemal Kahraman, uzun yıllara yayılan bir çalışmanın sonucu olarak „saé moru/şahmaran“ albümlerini geniş bir kitapçıkla beraber yayınladılar. Özgün eserleri yanında, Dersim kültür bölgesi´ne dayalı alan araştırmaları ve dokümanter çalışmalarıyla da tanınan Kahraman kardeşlerin bu albümü de şahmaran masalının Dersim’den derlenmiş bir Zazaca versiyonuna dayanıyor. Bu yanıyla  dokümanter bir özellik taşıyan çalışma, tamamen yeni besteler ve klasik orkestral düzenlemelerden oluşan  müzikal boyutuyla'da özgün bir solo eser olarak dikkat çekiyor.. Albüm, masal temasını takip eden bir bütünlük içinde, sekiz enstrumantal ve dört de sözlü,  toplam 12 eserden oluşuyor.
Metin ve Kemal Kahraman'ın yıllardır beraber çalıştığı grup elemanları Serdar Keskin, Ahmet Tirgil, Umut Kahraman, Maviş Güneşer, Mübin Dünen gibi müzisyenler bu albümde de enstrumanlarıyla yer alıyor.
Bunun yanında Erkan Oğur, Okay Temiz, Henning Schmiedt, Ulli Bartel, Ertan Tekin gibi önemli solist sanatçılar ve İstanbul Sayat Nova Korosu da hissedilir katkılarıyla misafir edilmişler.  
Metin ve Kemal Kahraman kardeşler, şahmaran gibi kadim ve yaygın bir masalın anlaşılmasında, bin yıllık da olsa yazılı versiyonlar yanında bugün hala yaşayan kaynaklardan derlenecek sözlü versiyonların da çok önemli ve özgün ayrıntılar aktarabileceğini  tartışmak istiyorlar.  Çalışmada esas alınan  Zazaca versiyonu, özellikle taşıdığı farklılıklar dolayısıyla çok özel bir örnek olarak sunuyorlar. ..  
Şahmaran masalı , yaşadığımız coğrafyanın ,sadece tarihi eserlerle değil, evsahipliği yaptığı kadim diller ve bu diller üzerinden aktarılan sözlü birikimle de çok derin bir insanlık hafızasına tanıklık ettiği tezinin en canlı örneğidir.. Metin ve Kemal Kahraman, yönetmen Atilla Cengiz´in istanbul film festivali çerçevesinde ilk gösterimi yapılan ve beğeni toplayan „Oğul“ isimli zazaca-türkçe filmi için yaptıkları özgün müzikleri de önümüzdeki kısa dönem içinde bir albüm olarak yayınlayacaklar.   Albümdeki Eserler;Logman Feke Chemde,Camısan Guyia HemgendeMıneta CamısaniOda MohrkiriBelgiya, RaudeBelgiyao PhosemanCihanşaho, Nobedare MezeleBelgiya ,Çevere Muradi’dePasa ,NewesoŞüara Sae Moru,Camısan Bi LogmanMore Sae Moru